Boat Name Class Design Type Designer TCC
A Day at the Races Class 3 One Ton Bermudan Sloop Peter Nicholson 0.887
Athena 8mR International 8mR Racing Yacht Tore Holm 0.965
Bojar Class 2 10m Flush Deck Cutter Johan & Anker 0.973
Bulla II Cruising Long Keeled Bermudan Sloop n/a n/a
Caribee Class 2 Rhodes 1752 Ocean Racer Philip Rhodes n/a
Cereste Class 4 Fractional Bermudan Sloop Robert Clarke 0.870
Cetewayo Class 2 7/8 Fractional Sloop Laurent Giles 0.992
Chamois Class 3 Illingworth Maica Illingworth n/a
Charm of Rhu Class 3 8 Metre Cruiser/Racer (Bermudan Sloop) Archie McMillan 0.903
Clarionet Class 2 Fin and Skig Sloop One Tonner Sparkman & Stephens 0.921
Cormorant IRC Racing Gaff Yawl A R Luke n/a
Croix Des Gardes Class 2 Long Keeled Cutter Dervin 0.931
Damian B Cruising Nicholson Jolina Charles A Nicholson n/a
Danegeld IRC Racing Varnished Bermudan Sloop Cheverton n/a
Dido Class 1 Spirit 46 Sean McMillan 1.057
Erica 8mR International 8 Metre Bjarne Aas 0.974
Erida Class 4 30 Square Metre Abeking & Rasmussen 0.848
Estrella Class 4 Stella Class C R Holman 0.773
Flight of Ufford Class 1 Spirit 52 Bermudan Sloop Sean McMillan 1.087
Freyja Class 3 International 8 Metre Cruiser/Racer Erling Kristofersen 0.899
Gryphis Class 3 Long Keeled Bermudan Sloop Morgan Giles 0.89
Gulvain Class 2 Ocean Racer Laurent Giles n/a
Helen 8mR International 8 Metre Alfred Mylne 0.988
Helen of Durgan Class 1 Spirit 46 Spirit Yachts 1.058
If 8mR International 8 Metre Bjarne Aas 0.987
Illiria Class 2 RORC Class Masthead Bermudan Sloop Sparkman & Stephens 0.916
Infanta Class 2 Bermudan Yawl Philip Rhodes 0.947
Krabat Class 3 Long Keeled Bermudan Sloop Anker & Jensen 0.883
Laughing Gull Cruising S & S Yawl Sparkman & Stephens n/a
Le Rayon Vert Class 1 Ketch One Off Laurent Giles n/a
Leopard Class 3 Long Keeled Bermudan Sloop Morgan Giles 0.89
Lutine of Helford Class 2 58ft Bermudan Yawl Laurent Giles 0.969
Maida 6mR International 6 Metre 'Wee' John Stephen n/a
Marelle Cruising Cruiser/Racer (Bermudan Sloop) James McGruer n/a
Mariquita Cruising Gaff Cutter William Fife III n/a
Mascotte Class 2 1904 Bristol Channel Pilot Cutter Thomas Cox 1.019
Matambu Class 3 n/a Robert Clark 0.896
Mikado Class 3 Bermudian Cutter Clyde Linear 30 WM Fife III 0.89
Mystery II of Meon Class 4 Bermudian Cutter Robert Clark 0.843
Nancy 6mR Classic 6mR Racing Yacht Sparkman & Stephens n/a
Nausikaa Class 4 Berthon 8 Ton Gauntlet H.G. May 0.802
Nyachilwa Class 4 Fractional Bermudan Sloop William Fife III 0.82
Opposition Cruising Sloop Sparkman & Stephens n/a
Osborne of Wight 8mR Classic 8 Metre William Fife III n/a
Pegasus Class 3 Long Keeled Bermudan Sloop Morgan Giles 0.89
Peggy Bawn Cruising Classic Cruiser/Racer Gaff Cutter George Lennox Watson n/a
Ragdoll Class 4 Honeybee-Bermuda Rigged Sloop AK Balfour 0.780
Saskia 8mR International 8mR William Fife III 0.987
Shantih of Cowes Class 4 Sloop Philip Rhodes 0.871
Siris 8mR International 8 Metre Morgan Giles n/a
St Kitts 6mR International 6mR Ian Howlett n/a
Stiletto Class 3 One off Day Racer Kim Holman 0.886
Strega Class 1 Spirit 37 MK2 Bermudian Sloop Sean McMillan & Mick Newman 0.983
Sunmaid V Class 2 One Ton Cup Sloop Sparkman & Stephens 0.918
Thendara Class 4 Masthead Sloop designed to RORC Rules in 1960 Buchanan 0.826
Thistle 6mR International 6 Metre David Boyd n/a
Volonte Class 2 One Tonner Olin Stephens 0.918
Whisper of Lymington Class 1 Spirit 46 Sean McMillan n/a
Whooper Class 2 One Off 39' Laurent Giles 0.922
Yavanna Cruising Long Keeled Yawl Alan Buchannan n/a
Zaleda Class 4 7 Metre Cruiser Racer James McGruer 0.850
Zoom Cruising Sloop Charles E Nicholson 0.853
Boat Name Class Design Type Designer TCC